34 polskie medale!

polska siatkówka, złoto, mistrzostwa świata, mistrzostwa Europy

I znów nasi siatkarze poskakali na złoto! Tym razem na mistrzostwach Europy kadetów, na których dosłownie przed chwilą w finale pokonali Włochów, i to pokonali w imponującym stylu, długo zdawało się, że wystarczy im zwyczajnie pstryknąć, by po drugiej stronie siatki gasło światło. Skończyło się na 3:1, z pierwszymi partiami wygranymi do 15 i 13. Im dłużej trwała rywalizacja na tureckim turnieju, tym Polacy fruwali wyżej, przed przegranym dzisiaj setem wygrali ich, uwaga, 13 z rzędu! Znaczy nadciąga kolejne arcyzdolne pokolenie, znaczy pozycja Polski jako światowej potęgi nie wygląda na zagrożoną, przeciwnie, nadal się rozwijamy, nadal potężniejemy, zaproszeń na podium nie podarowują nam pomyślne zbiegi okoliczności, lecz wybitne w tej dyscyplinie kompetencje. Był Piotrek Gruszka, będzie Olek Śliwka, wystarczy potrząsnąć gałęziami, by z tego drzewa spadały wyłącznie dorodne owoce.

Na momencik tylko wpadam – spisywałem te słowa podczas ostatniej partii finału – by zsypać do jednej notki wszystkie medale, które nasi seniorzy i juniorzy, nasze reprezentacje i nasze kluby, zdobyły w XXI wieku. Okazuje się bowiem, że zdarzył się ledwie jeden rok posuchy, nieudekorowany żadnym krążkiem. Co więcej, widać wyraźną tendencję wzrostową, minione lata są obfitsze niż wcześniejsze. W tym stuleciu polska męska siatkówka uzbierała już 34 medale, fenomen w naszym sporcie absolutnie osobny.

Popatrzcie, jak nasza siatkówka mieni się złotem, srebrem i brązem, ale ostrożnie, uważajcie, by się wam nie zakręciło w głowach:

2001: srebro mistrzostw Europy kadetów (do lat 19).

2002: Częstochowa brązowa w Pucharze Top Teams.

2003: złoto mundialu juniorów (do lat 21), srebro ME kadetów, Kędzierzyn brązowy w Lidze Mistrzów.

2004:

2005: złoto ME kadetów.

2006: srebro mundialu seniorów.

2007: srebro ME kadetów.

2008: Skra brązowa w LM.

2009: złoto ME seniorów, Jastrzębie brązowe w Pucharze Challenge, Skra srebrna w klubowych MŚ.

2010: Skra brązowa w LM, Skra srebrna w klubowych MŚ.

2011: brąz ME seniorów, brąz Ligi Światowej, srebro Pucharu Świata, ZAKSA srebrna w Pucharze CEV, Resovia brązowa w Pucharze CEV, Jastrzębie srebrne w klubowych MŚ.

2012: złoto Ligi Światowej, Skra srebrna w LM, Resovia srebrna w Pucharze CEV, Częstochowa złota w Pucharze Challenge, Politechnika srebrna w Pucharze Challenge, Skra brązowa w klubowych MŚ.

2013: brąz mundialu kadetów, srebro ME kadetów, Delecta brązowa w Pucharze Challenge.

2014: złoto mundialu seniorów, srebro ME juniorów, brąz Jastrzębia w LM.

2015: złoto ME kadetów, Resovia srebrna w LM.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s